Rzym (it) | 3 dni na nogach (lub przy winie)

Tak sobie pomyślałam, że skoro od miesięcy nic nowego tutaj się nie pokazało, to pomiędzy planowaniem lipca (ponoć to wakacje, ale i tak pracuję), a zamykaniem tematów związanych z przeprowadzką i oczywiście pracą, napiszę o tym, jak zaplanować 4 dni i 4 noce w Rzymie, oraz co w Rzymie zobaczyć. W wydaniu ad-hoc oczywiście, bo kupowanie biletów w drugiej połowie maja po wyjściu z przyjaciółmi na wino uważam za wariactwo. Jeszcze jakiś czas temu pomyślałabym, że 4 tygodnie to za późno, żeby zaplanować cokolwiek i pewnie wybrałabym jakąś inną opcję.

Tym razem wyjątkowo przedstawiam opcję sześcioosobową, gdzie każda sztuka ze wspomnianych 6 ma swoje własne upodobania, ale przynajmniej 4 osoby z grupy zawsze spotkają się w punkcie zboru, czyli gdzieś przy winie. Dwie pozostałe niczym wolne elektrony (dorosłe dzieci znajomych) zapewne będą sobie krążyć w sobie jedynie znanym kierunku, dlatego też (nie, żebym ich potrzeby ignorowała) planuję ten wyjazd tak, jakbyśmy wybierali się w wybrane nam miejsca w grupie czteroosobowej. Zaczynam więc od początku.

Lot z Krakowa i transfer.

Z Krakowa wybieramy oczywiście Ryanair, bo trudno wybrać coś innego. Wylatujemy w środę o 15:40, lądujemy 2 godziny później na lotnisku Ciampino, skąd w ciągu maksymalnie godziny powinniśmy się znaleźć na Campo de’Fiori, gdzie wynajęłam nam apartament. Koszt prywatnego transferu 4 osób to €60, 6 osób €80 i niby wyda się to dużo, ale: – jedziemy prywatnym, klimatyzowanym samochodem całą grupą – omijamy upały, więc zaraz po zameldowaniu będziemy w na tyle dobrym stanie, żeby wyruszyć w miasto – nie zmieniamy środka transportu na stacji Termini, przez co oszczędzamy czas – unikamy dodatkowej opłaty w wysokości €20 za zameldowanie po wskazanej godzinie (niestety w co najmniej kilku apartamentach spotkałam się z  taką opłatą) – €80 na 6 osób to €13,33 – nigdy nie podróżowaliśmy w sposób, który zmuszał nas do liczenia każdego euro i nie zamierzamy tego robić. W porównaniu z innymi europejskimi miastami (Paryż, Londyn, Praga) €13 na osobę za transfer z lotniska wprost pod drzwi apartamentu to dobrze wydane pieniądze. Dla porównania dwa tygodnie temu za transfer z lotniska w Pradze do Holiday Inn Congress Centre zapłaciłam €17, a to i tak tylko dlatego, że skorzystałam z usługi shuttle bus, czego nie polecam. Kolejnym razem zapłacę €25 za prywatny transfer, ponieważ 50 minut czekania na kogoś, kto nawet nie wsiadł do samolotu (nikogo o tym nie informując) to po całym dniu w pracy, transferze na lotnisko, czekaniu na lot i locie stanowczo zbyt dużo w przeliczeniu na euro. Człowiek uczy się na błędach, a czas też ma swoją wartość przeliczalną na pieniądze.

Apartament.

Skoro jesteśmy przy noclegu… Pomimo wielu minusów portalu Booking.com nadal z nimi rezerwujemy. Po prostu na ten moment nie znajduję innej alternatywy. Nie jest to ten sam standard usług co 2-3-5 lat temu (masówka z każdej dobrej firmy potrafi zrobić bezmyślną korporację), a i rozwiązania w razie problemów wymagają od podróżującego większej elastyczności i zapasu gotówki na wypadek konieczności zmiany apartamentu, ale jednak… Ciężko znaleźć alternatywę na tyle bezpieczną, żeby mieć pewność, że nie znajdzie się bez pomocy podczas pobytu w obcym kraju. O moich słoweńskich przygodach z booking.com możecie poczytać na Facebooku. Nie zamierzam pisać osobnego postu o zmarnowanym dniu, bo szkoda na to czasu, wracam więc do Rzymu. Ponieważ dla mnie każdy wyjazd wiąże się z pracą i spotkaniami z moimi partnerami biznesowymi i w tym przypadku zależało mi na dobrej lokalizacji. Do tego potrzebuję również wyposażenia, żeby przygotować się do pracy, dobry internet, a w przypadku tego konkretnego wyjazdu również miejsce, w którym cała nasza szóstka może się spotkać po powrocie z całodniowego spaceru. To wszystko znalazłam w Loft Campo de’Fiori. Już na tydzień przed przyjazdem skontaktowała się ze mną Raffaella, która wynajmuje ten apartament, aby ustalić szczegóły naszego przyjazdu, oraz aby zapytać czy nie trzeba nam w czymś pomóc. Dzięki temu poczułam, że się mną zaopiekowano od samego początku i to właśnie Raffaella organizuje dla nas transfer z lotniska.

Ważne w temacie Roma Pass.

Niestety zabraliśmy się za organizowanie wyjazdu zbyt późno. Przez jakiś czas rozważaliśmy zakup karty Roma Pass, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Oto kilka powodów dlaczego:

  • Do najważniejszych muzeów od jakiegoś czasu obowiązują rezerwacje godzin wejścia i nawet jeśli Roma Pass zawiera bilet do danego miejsca (np. do Kolosseum), to i tak należy mieć ze potwierdzenie rezerwacji, aby wejść. Wniosek jest taki, że jeśli zdecydujesz się na przyjazd do Rzymu zbyt późno, to z Roma Pass będziesz mieć bilet, ale i tak nie wejdziesz, bo na 2 tygodnie przed przyjazdem nie ma już wolnych miejsc w kolejce.vDo Koloseum spróbujemy wejść z przewodnikiem znalezionym na miejscu, ponoć kręcą się przy wejściu, a wejście z nimi odbywa się poza kolejką. Nasi przyjaciele skorzystali kiedyś z tej możliwości, gdy również nie udało im się zrobić rezerwacji online.

 

  • To samo tyczy się Muzeum Borghese, do którego również należy mieć rezerwację godziny wejścia. W przypadku tego konkretnego miejsca w momencie dokonywania przeze mnie rezerwacji było jeszcze kilka wolnych miejsc online (rezerwacji dokonywałam bodajże 13 czerwca na 20 czerwca), ale na samo potwierdzenie rezerwacji czeka się minimum 24 godziny. Najzwyczajniej w świecie obawiając się, że mi te miejsca uciekną kupiłam je na Eventim.it/Ticketone.it w cenie €22 od osoby dorosłej i €22 od dwóch osób w wieku 18-25 (podaję wartości wraz z wszystkimi opłatami za obsługę transakcji zakupu). Bilety odbieramy w kasie na godzinę przed wejściem (wejście od 19:00 – 21:00 – ostatnie wolne, bez przewodnika oprowadzającego w języku włoskim).

 

  • Rzym najlepiej zwiedza się pieszo, tym bardziej mieszkając na Campo de’Fiori. Stąd po prostu wszędzie jest blisko, a jeśli zechcemy skorzystać z komunikacji miejskiej zwyczajnie kupimy bilety jednorazowe. €1,5 za 100 minut w komunikacji miejskiej to dobra cena. Nawet ceny w Krakowie są wyższe za taką samą ilość minut w tramwaju.

 

  • Lubimy chodzić, a Italia to Italia, na komunikację możemy czekać tak długo, jak w Neapolu (wiecznie). Poza tym słowo il sciopero (strajk) to to, z czym nie chciałabym mieć do czynienia na żywo.

Dość o sprawach organizacyjnych.

Co będziemy zwiedzać?

Problem polega na tym, że niewiele, bo pomijając moją pracę oraz wolne elektrony w ilości sztuk dwie, plan jest taki, by zobaczyć tyle miejsc ile zobaczyć należy nie wchodząc do środka. Zdecydowanie po pierwszej połowie tego roku całej naszej grupie brakuje zwykłego chodzenia, więc nie planujemy spędzać całych dni zamknięci w muzeach. Na tę okoliczność pojawimy się w Rzymie drugi raz.

Dzień przyjazdu.

W planach mam Trasvedere, czyli Zatybrze, oraz kolację z krótkim spacerem, który zawsze może okazać się długim, bo każde włoskie miasto potrafi wciągnąć.  Zapewne wracać na Zatybrze będziemy wielokrotnie podczas tego krótkiego pobytu. W tej obecnie najmodniejszej dzielnicy Rzymu, uznawanej również za najpiękniejszą i za najmniej skalaną masową turystyką żyje się, spaceruje, siada się w knajpkach, je, pije i rozmawia. To moja pierwsza wizyta w Rzymie, ale jeśli Zatybrze okaże się miejscem, którego atmosfera będzie porównywalna do atmosfery dzielnicy Stella w Neapolu, to będę więcej niż zadowolona, bo… Zdecydowanie lepiej czuję się podsłuchując lokalne rozmowy, niż przepychając się w tłumie turystów, lub stojąc w korku pieszych, jak to ma miejsce na Via dei Tribunali i w całej dzielnicy Porto w Neapolu. Ma to swój urok, ale jedynie przez pierwszych 10 minut. Po 10 minutach zawracam.

Dzień pierwszy | czwartek

Zarówno z powodu moich porannych spotkań, jak i wieczornej wizyty w Galerii Borghese prawdopodobnie zostaniemy po naszej stronie Tybru, po której to mamy: – oczywiście Campo de’Fiori – Galleria Spada, która mnie kusi – Piazza Navona – Pantheon – Basilica di Santa Maria Sopra Minerva – Piazza Venezia & Colonna Traiana – dzielnicę Trevi z Fontana di Trevi – Piazza di Spagna ze Schodami Hiszpańskimi – Galeria Borghese – Piazza del Popolo – spacer wzdłóż Tybru na Campo de’ Fiori

Dzień drugi (wymiennie z dniem trzecim) – piątek

Zobaczymy Koloseum i Palatyn, o ile uda nam się dostać bilety do Koloseum (obydwie atrakcje są na jednym bilecie). Z Campo de’Fiori mamy do Koloseum jedynie 30 minut spacerem, nie mam więc nic przeciwko porannemu spacerowi z zahaczaniem o napotkane knajpki i wydłużenie tej trasy do 2-4 godzin. Na trasie mamy: – Fontana delle Tartarughe – dzielnicę Żydowską i Wielką Synagogę w Rzymie – kościoły i bazyliki, których wszystkich tutaj nie dam rady wymienić – Hale Trajana – Forum Romanum – Koloseum – Palatyn – za Kolosseum – Parco Villa Celimontana – za Palatynem – Roseto di Roma Capitale, czyli Ogród Różany i Giardino degli Aranci

– wracając w kierunku Ponte Palatino w kierunku Zatybrza – Bocca Della Verita’, czyli Usta Prawdy – później znów Zatybrze na późny obiad i powrót do Campo de’Fiori

Łącznie daje nam to około 10km, jeśli szlibyśmy dokładnie według tras, co realnie daje około 20km spaceru. Po ostatniej wizycie w Pradze 20km to nie problem ;). Mam wprawę.

Dzień trzeci (wymiennie z dniem drugim) – sobota

To dzień na Watykan, który celowo ominiemy w dniu pierwszym, jako, że ten czwartek to dzień Bożego Ciała, co wiąże się z obecnością tłumu zebranego w jednym miejscu, a tego zdecydowanie nie lubimy. Nie, nie odczuwam też potrzeby, aby pomachać do kogoś stojącego w oknie… A po Watykanie prawdopodobnie powrót na Zatybrze, choćby miało to być w samo południe.

Dlaczego podoba mi się ten plan?

To co jest w nim najlepsze to to, że jeśli stwierdzimy, że nie chcemy tego wszystkiego oglądać, to żadne z nas (poza elektronami) nie będzie miało nic przeciwko temu, żeby od rana do wieczora po prostu siedzieć gdzieś w małej, przyjemniej restauracji jedząc, pijąc zimne wino i rozmawiając. I to co uwielbiam w wolności najbardziej to to, że ona jest w głowie. Jak sobie na coś pozwolisz, to będziesz to miał. I tyle. Jeśli sobie sam samemu nakażesz, że musisz w upale biegać z punktu A do punktu B i zaliczać atrakcje turystyczne (bo – wow!!!! – wydałeś na bilet), to nic Ci w tym upale nie da ukojenia, nawet kubeł zimnej wody wylany na głowę. Życzę Wam udanego i spokojnego spaceru po Rzymie. Do zobaczenia na Instagramie i na Facebook. Będę wrzucać to i owo, a w wolnej chwili może nawet coś podsumuję, choć nie obiecuję. Ledwo rankiem w niedzielę wrócę do domu, a jeszcze tego samego dnia wieczorem wyjadę, więc pisanie może się nie udać.